Poslanecká sněmovna dnes schválila vyplacení jednorázového příspěvku ve výši 5000 Kč všem lidem v důchodu. Návrh ještě musí schválit Senát.
Podle schváleného návrhu kabinetu mají příspěvek dostat starobní důchodci i lidé s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Celkové náklady budou kolem 15 miliard korun.
Lidé v dlchodu nebudou muset o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení mají ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.
Poslanecká sněmovna odmítla všechny pozměňovací návrhy. Piráti navzdory jejímu nesouhlasu prosadili, aby pravidelná valorizace důchodů byla vždy od 1. ledna, nikoli ode dne výplaty lednové splátky penze.
PS zřejmě nepochopila, co vlastně prosadili Piráti, bude v tom ještě pěkný zmatek. Tenhle požadavek už byl svého času i u Ústavního soudu, který jej neschválil - viz https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Publikovane_nalezy/2020/Pl._US_47_18_na_web.pdf . Je to dlouhé, ale zajímavé čtení.
Ant.Nebuželský: vypočítá a vyplatí se Vám valorizovaný ( zvýšený ) důchod za celý leden. Na rozdíl od současné praxe, kdy Vám do 21.1. počítají nevalorizovaný ( nízký ) důchod a až od 22.1. valorizovaný. Za leden tedy budete mít o něco víc.